Jak poznać, że laptop jest zawirusowany?

By Październik 30, 2014Wirusy

Masz przeczucie, coś jest nie tak. Twój płynnie dotychczas działający komputer zaczął się dziwnie zachowywać i nie wiadomo czemu nie pracuje się na nim już tak komfortowo jak wcześniej. Być może to wirus. Być może wina parametrów. Zanim jednak zdecydujemy się na poważne kroki, zobaczmy czy nie ma dla nas innego ratunku. Po czym poznasz, że Twój laptop może być zainfekowany?
1. Wyskakują dziwne okna i otwierają się aplikacje, mimo że o to nie prosiłeś. Często są to różnego rodzaju reklamy. Otwierają się szybko i niespodziewanie. Osoba, która podrzuciła Ci takiego wirusa zarabia za każdym razem, kiedy Tobie coś takiego się wyświetla. Kiedy Ty klikniesz w tą reklamę, tylko podwyższasz jej zarobki. Raz na jakiś czas pojawiające się reklamy jeszcze nie są niczym złym. Natomiast jeśli nie jesteś w stanie normalnie pracować, bo cały czas musisz je zamykać, by w ogóle móc zobaczyć co jest na ekranie, to prawdopodobnie masz poważny problem.
2. Twoje internetowe konto bankowe pokazuje niesamowite długi.
Istnieją szkodliwe oprogramowania, które obserwują Twoje zachowanie w Internecie i skutecznie wychwtują moment, w którym logujesz się na swoje konto bankowe. Wówczas zczytują Twój numer i hasło i wykorzystują, by przelać Twoją gotówkę na inne konto, dokonać zakupów, czy zaciągnąć Cię w długi. Aby móc się przed tym zabezpieczyć musisz być bardzo czujny, korzystając z bankowości elektronicznej. Przede wszystkim za każdym razem, gdy się logujesz sprawdzaj czy bank nie prosi Cię o jakieś dodatkowe informacje. Jeżeli do tej pory, by zalogować się podawałeś tylko login i hasło, prośba o PIN powinna wzbudzić Twoje poważne podejrzenia.
3. Niektóre ustawienia Twojego komputera zmieniły się bez żadnej Twojej interwencji.
Na ogół nie przeglądamy naszych ustawień każdego dnia, sprawdzając czy coś tam się przypadkiem nie zmieniło. Jednak jeśli po uruchomieniu komputera widzisz, że na przykład masz inną tapetę, niż gdy ostatnio go wyłączałeś, wiedz, że coś się dzieje. To może być także inna strona startowa, zakładki czy szereg innych rzeczy.

4. Szybkość działania komputera znacząco spadła.
Jeśli nagle wszystkie zadania, które zawsze wykonywałeś i przebiegały bezproblemowo i płynnie nagle zaczynają zajmować dużo więcej czasu i ładują się dłużej, może to być oznaką szkodliwego oprogramowania.

5. Losowo łączysz się z różnymi stronami.
Możliwe, że gdy masz wirusa, Twoje przeglądarki będą się gdzieś w tle łączyć z różnymi stronami i działać za Twoimi plecami.
Najważniejsze jest byś miał sprawdzony program antywirusowy, który będzie Cię chronił przed tego typu zagrożeniami. Wykryje on bowiem od razu szkodliwy plik i zablokuje przedostanie się go do Twojego komputera. Nawet te darmowe programy antywirusowe zapewnią Ci naprawdę wysokiej jakości ochronę. Kiedy nie dopuścisz do zainfekowania Twojego laptopa, unikniesz całego problemu. Bywa jednak, że i program Ci w niczym nie pomoże. Każdego dnia pojawia się mnóstwo nowych wirusów i najzwyczajniej w świecie antywirusy nie są w stanie nadążyć ze swoją aktualizacją. Wtedy zawsze możesz skorzystać z usług serwisów komputerowych, które przywrócą Twojemu urządzeniu idealny stan.