Skróty klawiaturowe, o których istnieniu nie masz pojęcia

By Październik 30, 2014Wskazówki

Z pewnością obecność komputerów w dzisiejszym świecie sprawiła, że jesteś wygodny. I być może nawet nie wiesz, że możesz być wygodny jeszcze bardziej. W końcu za każdym razem kiedy sięgasz po myszkę i wykonujesz te wszystkie skomplikowane czynności, tracisz swój cenny czas. Są to sekundy, ale gdyby je podliczyć pod koniec dnia to okaże się, że robią różnicę. Po to powstały skróty klawiaturowe. By pracować szybciej. Zobacz, które z nich mogą być dla Ciebie pomocne.
1. Jednym z wielu udogodnień już systemu Windows 7 jest możliwość przełączania się między dwoma oknami aplikacji. Możesz zatem rozdzielić ekran dokładnie na pół pomiędzy dwa programy, z których aktualnie korzystasz. Normalnie, aby przesunąć okno na którąś część monitora, musiałbyś w nie kliknąć i przeciągnąć. Nie kłopocz się jednak. Wystarczy tylko, że klikniesz w okno i naciśniesz na klawiaturze lewą strzałkę, by przenieść okno na lewą część lub prawą strzałkę, by przenieść je na prawo. Z kolei, gdy naciśniesz strzałkę w dół okno się zminimalizuje. Strzałka w górę powoduje maksymalizację.
2. Shift + strzałka, by zaznaczyć tekst. Precyzyjne zaznaczenie tekstu, który aktualnie potrzebujesz za pomocą myszki bywa czasem kłopotliwe. Pomoże nam tu przytrzymanie klawisza Shift podczas zaznaczania, i posłużenie się klawiszami strzałek. Shift+ strzałka w dół zaznacza obecną linijkę. Jeśli przytrzymamy dodatkowo klawisz Ctrl, zaznaczymy cały akapit. Możesz także zastosować czcionkę pochyłą, naciskając Ctrl+I lub czcionkę pogrubioną, za pomocą Ctrl+B.
3. Alt+ F4 szybko wyłączy otwartą aplikację. Jeśli chcesz szybko coś wyłączyć, nie używając myszki, użyj tego skrótu.
4. Shift + F7 w programie Microsoft Word wyszukuje synonimy. Kiedy piszesz długi tekst i nie chcesz się powtarzać, wystarczy, że zaznaczysz słowo do którego wyrazów bliskoznacznych potrzebujesz, użyjesz tych klawiszy i otrzymasz listę słów, które możesz wykorzystać.
5. CTRL + SHIFT + T przywraca okno, które ostatnio zamknąłeś. Jest to bardzo przydatne i oszczędza chyba najwięcej czasu. Szczególnie w sytuacji, gdy aby dotrzeć do ostatnio zamkniętego programu, musimy przebrnąć przez setkę folderów.

6. Klawisz okna + L blokuje komputer. Kiedy na przykład odchodzisz od niego w pracy i nie chcesz, by ktoś sprawdzał co robisz, blokuj swój komputer. Wystarczy mały skrót klawiaturowy i zrobisz to w mniej niż sekundę.
7. Klawisz okna + M minimalizuje wszystkie okna, które masz otwarte. Jeśli pracujesz na wielu aplikacjach, a chcesz sprawdzić coś na pulpicie, możesz ominąć długie minimalizowanie każdego po kolei, robiąc to prostym skrótem.
8. Gdy pracujesz w Excelu lub w Google Docs, klikając Shift + spację, możesz zaznaczyć od razu cały rząd komórek. Kiedy chcesz usunąć zaznaczenie, klikasz tylko Ctrl + Del. Zaznaczysz wszystkie komórki w góre lub w dół od wybranej, naciskając Ctrl+ Shift+ strzałka w górę/dół.
9. Alt+ strzałka w lewo/prawo pomaga nam pracować w przeglądarkach. Strzałka w lewo to odpowiednik klikania wstecz, strzałḱa w prawo to odpowiednik w przód.
10. Ctrl + D dodaje w przeglądarce wyświetlaną stronę do zakładek.
11. Pisząc maila, możesz później go spokojnie wysłać nie odrywając rąk od klawiatury. Naciśnij ALT + S, gdy korzystasz z Outlooka czy innego programu działającego z pulpitu, lub CTRL + Enter, gdy korzystasz z przeglądarki. W ten sposób szybko wyślesz napisaną wiadomość.
12. Aby odpisać na otrzymaną wiadomośc, naciśnij CTRL + R w Outlooku, lub samo R, gdy korzystasz z przegladarki. W Gmailu jednak musisz najpierw ustawić tą opcję w ustawieniach poczty.
13. Jeżeli chcesz wkleić poprzednio skopiowany tekst bez zbędnego formatowania, naciśnij Ctrl+V+Shift.
14. Jeżeli chcesz zmienić nazwę pliku, kliknij na niego i naciśnij F2. Możesz od razu zmienić nazwę kilku, gdy zaznaczysz wszystkie razem.