Co zrobić kiedy laptop się zawiesza?

By Październik 30, 2014Serwis laptopa

Myślę, że znasz to uczucie. Robisz coś ważnego na swoim komputerze, jesteś w pełni zaangażowany i nagle… koniec. Zero reakcji. Cokolwiek zrobisz, Twój laptop ani drgnie. Jest to sytuacja, która zdarza się dosyć często i jest to normalne. Problem tkwi w tym, że nie zawsze wiemy co z tym zrobić. Wszystkie działania, o których istnieniu wiedzieliśmy po prostu się nie sprawdzają. Co wtedy?
1. Zamknij program, który podejrzewasz o stworzenie problemu. Po czym to rozpoznasz? Być może już w trakcie jego używania zauważyłeś stopniowe zwalnianie się reakcji komputera. To może być dobry trop. Możliwe, że będzie to ten program, którego używanie sprawiało Ci problemy już w przeszłości. Albo aplikacja, którą właśnie otworzyłeś, a zanim to zrobiłeś wszystko działało sprawnie. W każdym razie, jeżeli tylko możliwe jest jej zamknięcie – zrób to i problem powinien zniknąć. Brzmi całkiem nieskomplikowanie. Co jeśli nie działa?
2. Skorzystaj z Menedżera Zadań. Naciśnij na swoim komputerze jednocześnie trzy klawisze, są to: Alt, Ctrl i Delete. Menedżer zadań powinien otworzyć się automatycznie. W niektórych wersjach systemu Windows zostaniesz przekierowany do ekranu logowania, wtedy musisz po prostu wybrać opcję „uruchom menedżera zadań”. Kiedy pojawi się jego okno, zaznacz nazwę programu, który nie reaguje i kliknij pod spodem guzik „zakończ zadanie”. Nie sprawdza się? Czytaj dalej.
3. Zrestartuj komputer. Jeżeli lapton nie chce nas słuchać, będziemy musieli postąpić trochę brutalniej. Jeżeli jakoś reaguje na nasze polecania, próbuj kliknąć menu Start i wybrać opcję ‚uruchom ponownie’. Kiedy jest to niewykonalne, użyj przycisku, którym włączasz swój komputer. Naciśnij go i trzymaj dopóki usłyszysz, że laptop się wyłączył. Odczekaj kilka sekund i ponownie uruchom sprzęt.
4. Sprawdź czy laptop się nie przegrzewa. To powszechny problem. Dotknij go i oceń czy przypadkiem nie jest dużo bardziej ciepły niż na ogół. Jeżeli stwierdzisz, że coś w tym jest, dobrym pomysłem może okazać się oddanie go do naprawy, czy konserwacji. Fachowcy konkretnie określą co jest przyczyną Twoich problemów i wyeliminują ją, dając Ci na długo komfort użytkowania. A przyczyn może być wiele. Może to być niepoprawne działanie aplikacji, a może to być spowodowane złą kondycją poszczególnych części. Czasem jest to w niczym nie przeszkadzające się przycinanie tylko od czasu do czasu. Jednak, gdy sytuacja taka powtarza się zbyt często, to powinniśmy potraktować ją trochę poważniej.