Co musisz przetestować zanim kupisz laptopa?

By Październik 30, 2014Zakup sprzętu

Kiedy wybierasz się do sklepu, aby zakupić nowy komputer na ogół masz już jakieś założenia. Wiesz, że potrzebujesz na przykład dobrego sprzętu do gier, albo obróbki grafiki, czy po prostu swobodnego surfowania po Internecie. Zdecydowanie ta wiedza pomaga Ci podjąć decyzję. W końcu jeżeli przez 90% czasu, spędzonego przed laptopem będziesz edytował dokumenty, to niekoniecznie będzie Ci potrzebna świetna karta graficzna. Wiedząc, czego oczekujesz, podejmujesz decyzję dużo świadomiej. Jednak często biegnąc za głównym celem, zapominamy o nieco mniejszych elementach, które mają olbrzymi wpływ na komfort pracy. Oto lista kilku rzeczy, które koniecznie musisz przetestować w nowym komputerze, zanim sięgniesz do portfela.
1. Touchpad. Przeważnie klikniemy raz czy dwa, widzimy, że działa i przechodzimy do, jak nam się wydaje ważniejszych rzeczy. Nic bardziej mylnego. Na nic mnóstwo pamięci, kiedy touchpad nie działa płynnie. Komputer i tak nie będzie pracował szybciej, jeżeli kursor utknie Ci na środku ekranu i nie będzie chciał drgnąć. Sprawdź tutaj na ile jest czujny na gesty. Nowe wersje systemów dodają ich coraz więcej. Powinien umieć rozpoznać wszystkie z nich. Jeżeli w touchpadzie mieszczą się również klawisze myszy, sprawdź czy wygodnie się je naciska i czy komputer dobrze rozpoznaje prawy i lewy przycisk.
2. Klawiatura. Pisać na mniejszą lub większą skalę będziemy zawsze. Testując wejdź w dokument tekstowy i próbuj napisać kilka zdań. Czy klawisze lekko chodzą? Może są zbyt blisko siebie? Za małe? Popełniłeś dużo błędów? Jeżeli na te pytania odpowiadasz twierdząco, przejdź do innego modelu. Oczywiście tutaj jest to też kwestia wprawy. Jednak jeśli już od pierwszego użycia odczujesz komfort pracy, to z pewnością późniejsze zadowolenia z takiego urządzenia będzie dużo większe.
3. Sprawdź kamerę internetową. Śmiało możemy przyznać, że w dzisiejszym świecie ciężko jest żyć bez Skype’a. A nawet jeżeli potrafisz się bez niego obejść, to kamera i tak kiedyś będzie Ci potrzebna. Wiele urządzeń dla biznesu ma świetne jej parametry. Natomiast te kierowane do konsumenta są często dużo gorszej jakości. Wejdź w menu Start i znajdź odpowiedni program. Oceń jakość uzyskanego obrazu. Wiele oprogramowań dla kamery ma ciekawe dodatkowe opcje. Może któraś z nich bardziej Cię przekona.
4. Przetestuj wyświetlacz. Wyblakłe kolory, złe kąty widzenia – to powszechnie spotykane dolegliwości. Potrafią bardzo utrudniać późniejsze korzystanie. Jeżeli komputer ma połączenie z Internetem, wejdź na youtube i włącz dowolny filmik. Jeżeli nie ma zawsze znajdziesz przykładowy film w folderze „Moje dokumenty”. Kiedy będzie on odtwarzany poruszaj ekranem do przodu i tyłu, patrz na niego pod różnym kątem i porównaj jego możliwości z innymi modelami.
5. Głośniki. Najlepiej sprawdź je również podczas oglądania filmu. Podgłośnij je maksymalnie i zwróć uwagę na kilka rzeczy. Zaobserwuj przede wszystkim gdzie są zlokalizowane. Jeżeli znajdują się z tyłu laptopa, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dźwięk będzie tłumiony z byle przyczyny. Wejdź też w Panel Sterowania i sprawdź czy możliwe są dodatkowe ustawienia dźwięku, na przykład Dolby Digital czy Beats Audio. Jeśli tak, poeksperymentuj trochę i zobacz czy da się uzyskać pożądany przez Ciebie dźwięk.
6. Sprawdż dysk twardy. Oczywiście każda firma stara się zaoferować jak największą pojemność dysku, która pomieści wszystkie nasze ważne pliki, zaawansowane programy i aplikacje. Jednak to jeszcze nie wszystko. Jakość dysku odgrywa olbrzymią rolę. Firmy już nie chwalą się kto stoi za ich produkcją. Możesz to sprawdzić. Wejdź w Panel Sterowania, wybierz Menedżera Urządzeń i kliknij w „Disk Drives”. Zobaczysz wtedy nazwę firmy, która go wyprodukowała, a także konkretny jego model. Wygoogluj później tą informację i sprawdź czy taki dysk to bubel, czy firma, której możesz zaufać.
80% konsumentów dokonując wyboru bierze pod uwagę tylko 20% parametrów. To nie pomaga nam podejmować mądrych zakupowych decyzji. Tak, to wszystko to szczegóły. Jednak jeżeli o nie zadbasz, to praca na komputerze będzie dla Ciebie dużo przyjemniejsza. Sprawdzaj więc takie rzeczy, a dobrze na tym wyjdziesz.